Dear Friends, SBI Clerk 2018 Notification has been released we hope you all have started your preparation. Here we have started New Series of Practice Materials specially for SBI Clerk / IDBI Executive 2018 . Aspirants those who are preparing for the exams can use this “20-20” Quantitative Aptitude Questions.
Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.
Directions (Q. 1-5): What value should come in place of question mark (?) in the following questions?
75 % of (2/17) of (51/147) of (2/5) of 38465 = ?
Correct
Answer e
(75/100)* (2/17) * (51/147) * (2/5) * 38465 = x
X = 471
Incorrect
Answer e
(75/100)* (2/17) * (51/147) * (2/5) * 38465 = x
X = 471
Question 6 of 20
6. Question
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in place of (?) in the following Series?
16, 79, 394, 1967, ?
Correct
Answer d
The pattern is, *5 – 1, *5 -2, *5 -3, *5 -4,..
The answer is, 9831
Incorrect
Answer d
The pattern is, *5 – 1, *5 -2, *5 -3, *5 -4,..
The answer is, 9831
Question 7 of 20
7. Question
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in place of (?) in the following Series?
221, 238, 204, 255, 187, ?
Correct
Answer b
The pattern is, +17, -34, +51, -68, +85,..
The answer is, 272
Incorrect
Answer b
The pattern is, +17, -34, +51, -68, +85,..
The answer is, 272
Question 8 of 20
8. Question
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in place of (?) in the following Series?
76, 39, 41, 85, 344, ?
Correct
Answer c
The pattern is, *0.5 + 1, *1 + 2, *2 + 3, *4 + 4, *8 + 5,..
The answer is, 2757
Incorrect
Answer c
The pattern is, *0.5 + 1, *1 + 2, *2 + 3, *4 + 4, *8 + 5,..
The answer is, 2757
Question 9 of 20
9. Question
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in place of (?) in the following Series?
27, 36, 100, 125, 341, 390, ?
Correct
Answer e
The pattern is, +3^{2}, +4^{3}, +5^{2}, +6^{3}, +7^{2}, +8^{3},..
The answer is, 902
Incorrect
Answer e
The pattern is, +3^{2}, +4^{3}, +5^{2}, +6^{3}, +7^{2}, +8^{3},..
The answer is, 902
Question 10 of 20
10. Question
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in place of (?) in the following Series?
196, 53, 216, 58, 236, ? , 256
Correct
Answer c
The pattern is, ÷ 4 + 4, × 4 + 4(alternatively)
The answer is, 63
Incorrect
Answer c
The pattern is, ÷ 4 + 4, × 4 + 4(alternatively)
The answer is, 63
Question 11 of 20
11. Question
There are three numbers in the ratio 4:7:12. The sum of the largest and the smallest numbers is 144 more than the other number. What is the largest number?
Correct
Answer b
Let the numbers be 4 x, 7x and 12 x
4x+12x-7x= 144
x = 16
The largest number is 12 * 16= 192
Incorrect
Answer b
Let the numbers be 4 x, 7x and 12 x
4x+12x-7x= 144
x = 16
The largest number is 12 * 16= 192
Question 12 of 20
12. Question
The average age of five members in a family is 30 years. If the present age of youngest member in the family is 10 years, what was the average age of the family at the time of birth of the youngest member?
Correct
Answer a
Total age of all the members in the family= 30*5= 150 years
Total age of the four members at the time of birth of youngest= 150- 10*5= 100 years.
Required average of family= 100/4= 25 years.
Incorrect
Answer a
Total age of all the members in the family= 30*5= 150 years
Total age of the four members at the time of birth of youngest= 150- 10*5= 100 years.
Required average of family= 100/4= 25 years.
Question 13 of 20
13. Question
The circumference of a circle is twice the perimeter of a rectangle. The area of the circle is 5544 sq. m. What is the area of the rectangle if the breadth of the rectangle is 10m?
Correct
Answer d
Area of a circle= πr^{2}
5544= 22r^{2}/7
5544*7/22= r^{2}
r^{2}= 1764
r= 42m
Circumference = 2*22/7 * 42= 264 sq. m
Perimeter of the rectangle= 132 sq. m
132= 2(l + 10)
132= 2l+20
L= 112/2
L= 56
Area of the rectangle = 56*10= 560 sq. m
Incorrect
Answer d
Area of a circle= πr^{2}
5544= 22r^{2}/7
5544*7/22= r^{2}
r^{2}= 1764
r= 42m
Circumference = 2*22/7 * 42= 264 sq. m
Perimeter of the rectangle= 132 sq. m
132= 2(l + 10)
132= 2l+20
L= 112/2
L= 56
Area of the rectangle = 56*10= 560 sq. m
Question 14 of 20
14. Question
Raghu’s monthly income is (5/4) times that of Raju’s income, where as his monthly expenses are twice that of Raju’s expenses. If each of them saves Rs 12000, then what is the annual income of Raju?
Correct
Answer b
Raghu’s monthly income is (5/4) times that of Raju’s income,
= > Income of Raghu and Raju =5 : 4(5x, 4x)
Expense ratio = 2 : 1
Savings are, 12000 and 12000
(5x-12000) / (4x-12000) = 2/1
5x- 12000 = 8x – 24000
3x = 12000
X = 4000
Raju’s monthly income = 4x = 4*4000 = 16000
Annual income = 16000*12 = Rs. 192000
Incorrect
Answer b
Raghu’s monthly income is (5/4) times that of Raju’s income,
= > Income of Raghu and Raju =5 : 4(5x, 4x)
Expense ratio = 2 : 1
Savings are, 12000 and 12000
(5x-12000) / (4x-12000) = 2/1
5x- 12000 = 8x – 24000
3x = 12000
X = 4000
Raju’s monthly income = 4x = 4*4000 = 16000
Annual income = 16000*12 = Rs. 192000
Question 15 of 20
15. Question
Train A crosses a stationary train B of equal length in 40 seconds, a bridge of length 1320 meters in 100 seconds travelling at the same speed. Find the length of the train A.
Correct
Answer c
Let the length of the train A be x and speed be y
40= (x + x)/y
40y= 2x
x= 20y
Now,
100= (1320+x)/y
100y= 1320 + x
Putting the value of x
100y= 1320+ 20y
80y= 1320
Speed = y= 16.5 m/s
Train length = x = 20y = 20*16.5
= > 330 m
Incorrect
Answer c
Let the length of the train A be x and speed be y
40= (x + x)/y
40y= 2x
x= 20y
Now,
100= (1320+x)/y
100y= 1320 + x
Putting the value of x
100y= 1320+ 20y
80y= 1320
Speed = y= 16.5 m/s
Train length = x = 20y = 20*16.5
= > 330 m
Question 16 of 20
16. Question
Directions (Q. 16 – 20): Study the following information and answer the questions given below:
Number of units Manufactured (M) and Sold (S) (in hundreds) by five different companies over the years
Company
A
B
C
D
E
Year
M
S
M
S
M
S
M
S
M
S
2006
2.8
1.3
3.3
2.2
2.6
1.7
3.0
2.2
1.9
1.4
2007
3.2
2.0
2.4
1.6
2.2
1.5
2.5
1.9
2.0
1.7
2008
1.9
0.9
2.9
1.6
2.1
1.0
2.3
1.5
1.6
1.1
2009
1.0
0.4
2.4
1.3
2.8
1.4
2.1
1.2
3.2
2.5
2010
2.5
1.5
2.3
1.2
2.6
2.1
1.8
1.1
3.1
2.6
What is the total number of units manufactured by Company C overall the years together?
Correct
Answer c
Total number of units manufactured by Company C
= 2.6 + 2.2 + 2.1 + 2.8 + 2.6 = 12.3 = 12.3 x 100
= 1230
Incorrect
Answer c
Total number of units manufactured by Company C
= 2.6 + 2.2 + 2.1 + 2.8 + 2.6 = 12.3 = 12.3 x 100
= 1230
Question 17 of 20
17. Question
Directions (Q. 16 – 20): Study the following information and answer the questions given below:
Number of units Manufactured (M) and Sold (S) (in hundreds) by five different companies over the years
Company
A
B
C
D
E
Year
M
S
M
S
M
S
M
S
M
S
2006
2.8
1.3
3.3
2.2
2.6
1.7
3.0
2.2
1.9
1.4
2007
3.2
2.0
2.4
1.6
2.2
1.5
2.5
1.9
2.0
1.7
2008
1.9
0.9
2.9
1.6
2.1
1.0
2.3
1.5
1.6
1.1
2009
1.0
0.4
2.4
1.3
2.8
1.4
2.1
1.2
3.2
2.5
2010
2.5
1.5
2.3
1.2
2.6
2.1
1.8
1.1
3.1
2.6
What is the approximate percentage increase in the number of units sold by Company E in the year 2007 while comparing with the previous year?
Correct
Answer e
% increase = (1.7 – 1.4)/1.4 x 100 = 0.3/1.4 x 100 = 21 (approx.)
Incorrect
Answer e
% increase = (1.7 – 1.4)/1.4 x 100 = 0.3/1.4 x 100 = 21 (approx.)
Question 18 of 20
18. Question
Directions (Q. 16 – 20): Study the following information and answer the questions given below:
Number of units Manufactured (M) and Sold (S) (in hundreds) by five different companies over the years
Company
A
B
C
D
E
Year
M
S
M
S
M
S
M
S
M
S
2006
2.8
1.3
3.3
2.2
2.6
1.7
3.0
2.2
1.9
1.4
2007
3.2
2.0
2.4
1.6
2.2
1.5
2.5
1.9
2.0
1.7
2008
1.9
0.9
2.9
1.6
2.1
1.0
2.3
1.5
1.6
1.1
2009
1.0
0.4
2.4
1.3
2.8
1.4
2.1
1.2
3.2
2.5
2010
2.5
1.5
2.3
1.2
2.6
2.1
1.8
1.1
3.1
2.6
The number of units sold by Company D in the year 2006 is what percent of the number of units manufactured by it in that year?
Correct
Answer d
Required percentage = 2.2/3 x 100 = 73.33
Incorrect
Answer d
Required percentage = 2.2/3 x 100 = 73.33
Question 19 of 20
19. Question
Directions (Q. 16 – 20): Study the following information and answer the questions given below:
Number of units Manufactured (M) and Sold (S) (in hundreds) by five different companies over the years
Company
A
B
C
D
E
Year
M
S
M
S
M
S
M
S
M
S
2006
2.8
1.3
3.3
2.2
2.6
1.7
3.0
2.2
1.9
1.4
2007
3.2
2.0
2.4
1.6
2.2
1.5
2.5
1.9
2.0
1.7
2008
1.9
0.9
2.9
1.6
2.1
1.0
2.3
1.5
1.6
1.1
2009
1.0
0.4
2.4
1.3
2.8
1.4
2.1
1.2
3.2
2.5
2010
2.5
1.5
2.3
1.2
2.6
2.1
1.8
1.1
3.1
2.6
What is the respective ratio of total number of units manufactured by Company A and B together in the year 2009 to those sold by them in the same year?
Correct
Answer e
Required Ratio = 3.4 : 1.7 = 2 : 1
Incorrect
Answer e
Required Ratio = 3.4 : 1.7 = 2 : 1
Question 20 of 20
20. Question
Directions (Q. 16 – 20): Study the following information and answer the questions given below:
Number of units Manufactured (M) and Sold (S) (in hundreds) by five different companies over the years
Company
A
B
C
D
E
Year
M
S
M
S
M
S
M
S
M
S
2006
2.8
1.3
3.3
2.2
2.6
1.7
3.0
2.2
1.9
1.4
2007
3.2
2.0
2.4
1.6
2.2
1.5
2.5
1.9
2.0
1.7
2008
1.9
0.9
2.9
1.6
2.1
1.0
2.3
1.5
1.6
1.1
2009
1.0
0.4
2.4
1.3
2.8
1.4
2.1
1.2
3.2
2.5
2010
2.5
1.5
2.3
1.2
2.6
2.1
1.8
1.1
3.1
2.6
What is the average number of units sold by Company D over all the years together?
Correct
Answer b
Total number of units sold by Company D over all the years
= 2.2 + 1.9 + 1.5 + 1.2 + 1.1 = 7.9
Required Average = (7.9 x 100)/5 = 790/5 = 158
Incorrect
Answer b
Total number of units sold by Company D over all the years
= 2.2 + 1.9 + 1.5 + 1.2 + 1.1 = 7.9
Required Average = (7.9 x 100)/5 = 790/5 = 158
Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in place of (?) in the following Series?
16, 79, 394, 1967, ?
3478
4902
6348
9831
None of these
221, 238, 204, 255, 187, ?
302
272
386
416
None of these
76, 39, 41, 85, 344, ?
1234
3789
2757
1895
None of these
27, 36, 100, 125, 341, 390, ?
1276
756
567
869
None of these
196, 53, 216, 58, 236, ? , 256
72
84
63
95
None of these
There are three numbers in the ratio 4:7:12. The sum of the largest and the smallest numbers is 144 more than the other number. What is the largest number?
144
192
216
415
None of these
The average age of five members in a family is 30 years. If the present age of youngest member in the family is 10 years, what was the average age of the family at the time of birth of the youngest member?
25
40
12
30
None of these
The circumference of a circle is twice the perimeter of a rectangle. The area of the circle is 5544 sq. m. What is the area of the rectangle if the breadth of the rectangle is 10m?
200
400
120
560
None of these
Raghu’s monthly income is (5/4) times that of Raju’s income, where as his monthly expenses are twice that of Raju’s expenses. If each of them saves Rs 12000, then what is the annual income of Raju?
Rs 144000
Rs 192000
Rs 240000
Cannot be determined
None of these
Train A crosses a stationary train B of equal length in 40 seconds, a bridge of length 1320 meters in 100 seconds travelling at the same speed. Find the length of the train A.
250
218
330
460
None of these
Directions (Q. 16 – 20): Study the following information and answer the questions given below:
Number of units Manufactured (M) and Sold (S) (in hundreds) by five different companies over the years
Company
A
B
C
D
E
Year
M
S
M
S
M
S
M
S
M
S
2006
2.8
1.3
3.3
2.2
2.6
1.7
3.0
2.2
1.9
1.4
2007
3.2
2.0
2.4
1.6
2.2
1.5
2.5
1.9
2.0
1.7
2008
1.9
0.9
2.9
1.6
2.1
1.0
2.3
1.5
1.6
1.1
2009
1.0
0.4
2.4
1.3
2.8
1.4
2.1
1.2
3.2
2.5
2010
2.5
1.5
2.3
1.2
2.6
2.1
1.8
1.1
3.1
2.6
What is the total number of units manufactured by Company C overall the years together?
1420
1030
1230
1320
None of these
What is the approximate percentage increase in the number of units sold by Company E in the year 2007 while comparing with the previous year?
17
36
27
32
21
The number of units sold by Company D in the year 2006 is what percent of the number of units manufactured by it in that year?
52.63
61.57
85.15
73.33
None of these
What is the respective ratio of total number of units manufactured by Company A and B together in the year 2009 to those sold by them in the same year?
5 : 2
3 : 1
7 : 5
3 : 2
None of these
What is the average number of units sold by Company D over all the years together?