Dear Aspirants, Our IBPS Guide team is providing new series of Quantitative Aptitude Questions for **SBI Clerk Mains 2020 **so the aspirants can practice it on a daily basis. These questions are framed by our skilled experts after understanding your needs thoroughly. Aspirants can practice these new series questions daily to familiarize with the exact exam pattern and make your preparation effective.

**Caselet**

**Directions (01 – 05): Study the following information carefully and answer the questions given below.**

Ram’s age 2 years ago and Bala’s age 5 years ago are in the ratio 6: 5. The sum of their ages is 95, as Ram is **(A)** years old and Bala is **(B)** years old. Ram and Bala decided to keep them young by doing swimming. Ram swims 20 km upstream and returns back where current speed is 5 kmph. Swimming in upstream takes 1 hour more than downstream. Bala swims in still water at **(C)** kmph which is twice that of Ram. While coming back from swimming pool, they sell their cycles at a profit of **(D)**% after giving a discount of 10% and the markup is 25%.

The profit earned is lent at a rate of 4% compounded annually for 2 years which amounts to 43264. The same principal is lent at 15% simple interest for 2 years. So the simple interest is **(E)**.

After reaching home, they decided to enter into partnership. Ram invests Rs.900 for 6 months and Bala invests **(F)** for the whole year. At the end of one year the profit ratio of Ram and Bala is 15: 13.

**1) ****What will come in place of A and B?**

A) 40, 35

B) 35, 40

C) 45, 50

D) 50, 45

E) None of these

**2) ****What will come in place of C?**

A) 60 kmph

B) 15 kmph

C) 90 kmph

D) 30 kmph

E) None of these

**3) ****What will come in place of D?**

A) 37.5 %

B) 25%

C) 16.667%

D) 12.5%

E) None of these

**4) ****What will come in place of E?**

A) 24000

B) 36000

C) 10000

D) 12000

E) None of these

**5) ****What will come in place of F?**

A) 460

B) 490

C) 360

D) 390

E) None of these

**Data Interpretation **

**Directions (06 – 10): Study the following information carefully and answer the questions given below.**

The table shows the five different persons principal, number of years and rate of interest. Some values missing in the table find the values according to the question.

**6) ****Rate of interest is increased by 5% and compounded half yearly. What will be the amount after given period for A?**

A) 40000

B) 28654

C) 38560

D) 58564

E) None of these

**7) ****The difference between simple interest and compound interest for B is Rs.125 for 2 years. What is the interest amount for B if compounded annually?**

A) 7881.25

B) 8056.50

C) 8150

D) 7650.50

E) None of these

**8) ****If the simple interest for 1 year is 640, the amount becomes 6560 after given years. What is the rate of interest for C?**

A) 20%

B) 26%

C) 16%

D) 25%

E) None of these

**9) ****The principal of D is increased by 12% for 1 ^{st} year and by given percentage for the rest of the years so that it amounts to 340676. What is difference between principal of D and B?**

A) 200000

B) 150000

C) 250000

D) 350000

E) None of these

**10) ****Person E invested his principal amount in two equal parts, one at simple interest and another one at compound interest for the given years. If the interest received from SI and CI are Rs.5320 and Rs.7980 respectively. What is the rate of interest for SI and CI according to E?**

A) 14%, 15%

B) 7%, 20%

C) 14%, 25%

D) 7%, 10%

E) None of these

**Answers :**

**Directions (1-5) :**

**1) Answer: D**

5x + 5 + 6x + 2 = 95

x = 8

**Ram:** 6x + 2 = 50

**Bala:** 5x + 5 = 45

**2) Answer: D**

20/(x – 5) – 20/(x + 5) = 1

x^{2 }= 225

x = 15

2x = 30 kmph

**3) Answer: D**

Let us take cost price of the bicycle be Rs.100

MP = 100 * 125/100 = Rs.125

SP = 125 * (100 – 10)/100 = Rs.112.5

Required percentage = (112.5 – 100)/100 * 100 = 12.5%

**4) Answer: D**

Amount = P (1 + R/100)^{2}

43264 = P (1 + 4/100)^{2}

43264 * 100/104 * 100/104 = 40000

Simple interest = PNR/100

= (40000 * 15 * 2)/100 = Rs.12000

**5) Answer: D**

Profit ratio of Ram and Bala = (900 * 6)/(x * 12) = 15/13

x = 390

**Directions (6-10) :**

**6) Answer: D**

R = 15 + 5 = 20%

Amount = P (1 + (R/2)/100)^{(2n)}

= 40000 * (1 + 10/100)^{4}

= 40000 * 110/100 * 110/100 * 110/100 * 110/100

= 58564

**7) Answer: A**

Difference between CI and SI for 2 years = PR^{2}/100^{2 }= 125

50000 * R^{2}/10000 = 125

R = 5%

Amount = P (1 + (R)/100)^{n}

= 50000 * 105/100 * 105/100 * 105/100 = 57881.25

Compound interest = 57881.25 – 50000 = 7881.25

**8) Answer: C**

N = 4, 640 * 4 = 2560

P = 6560 – 2560 = 4000

R = 100 * 640/4000 * 1 = 16%

**10) Answer: D**

**SI:**

P = 38000

SI = PNR/100

38000 * 2 * R/100 = 5320

R = 7%

**CI:**

P = 38000

P + CI = P * [1 + r/100]^{2}

38000 + 7980 = 38000 * [1 + r/100]^{2}

^{2 }= 45980/38000 = 121/100

1 + r/100 = 11/10

= > r = 10%

Check Here to View SBI Clerk Mains 2020 Quantitative Aptitude Questions | ||

Day 48 | Day 47 | Day 46 |

Click Here for SBI Clerk 2020 – Detailed Exam Notification |