“20-20” Quantitative Aptitude | Crack SBI Clerk 2018 Day-10

Dear Friends, SBI Clerk 2018 Notification has been released we hope you all have started your preparation. Here we have started New Series of Practice Materials specially for SBI Clerk 2018. Aspirants those who are preparing for the exams can use this “20-20” Quantitative Aptitude Questions. 

“20-20” Aptitude Questions | Crack SBI Clerk 2018 Day-10

maximum of 20 points
Table is loading

Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Explanation

Click Here for SBI Clerk Prelims and Mains 2018 – Full Length Mock Test

Directions (Q.1-5): What will come in place of the question mark (?) in the following equations?

1). 7.5% of 140 + 2.5% of 80 = ?

  1. 12.5
  2. 18.5
  3. 145
  4. 14.5
  5. None of these

2). 3/5 of 4/7 of 7/12 of 1375 = ?

  1. 185
  2. 175
  3. 285
  4. 275
  5. None of these

3). 32.05 × 15 + ? = 500

  1. 19.75
  2. 19.25
  3. 20.75
  4. 20.25
  5. None of these

4). 1 (8/9) + 3 (2/7) – 2 (1/7) + 11 (1/6) = ?

  1. 7 12/223
  2. 14 25/223
  3. 14 25/126
  4. 7 11/126
  5. None of these

5). 56% of 958 + 67% of 1008 = ? % of 2000

  1. 60.592
  2. 47.622
  3. 42.86
  4. 91.455
  5. None of these

Directions (Q. 6-10): What should come in place of question mark (?) in the following number series

6). 6 13 26 53 110 ?

  1. 220
  2. 235
  3. 239
  4. 225
  5. 229

7). 3 5 16 63 316 ?

  1. 229
  2. 1875
  3. 1925
  4. 1895
  5. 1885

8). 7 11 25 59 133 ?

  1. 286
  2. 287
  3. 283
  4. 295
  5. 288

9). 5 7 10 20 35 ?

  1. 61
  2. 60
  3. 66
  4. 59
  5. 63

10). 4 17 75 210 454 ?

  1. 829
  2. 847
  3. 839
  4. 851
  5. 833
  1. Average cost of 8 bags and 5 boxes is 25. While the average cost of 4 bags and 7 boxes is 21. What is the total cost of 18 bags and 18 boxes?
  1. 586
  2. 834
  3. 1112
  4. 724
  5. None of these
  1. Harish brother is 3 years elder than Harish. Harish father was 28 years of age when Harish sister was born while Harish mother was 26 years of age when Harish was born. If Harish sister was 4 years of age when Harish brother was born, then what was the age Harish father when Harish brother was born?
  1. 36 years
  2. 30 years
  3. 31 years
  4. 32 years
  5. None of these
  1. A rectangular solid metal which is 36 cm long, 18 cm broad and 3 cm high, is to be melted and cast into two different cubes, the volume of the bigger being eight times that of the smaller one. Find the surface area of the smaller cube.
  1. 180 cm^2
  2. 36 cm^2
  3. 144 cm^2
  4. 150 cm^2
  5. None of these
  1. Machine X can print one lakh books in 8 hours. Machine Y can print the same number of books in 10 hours while machine Z can print the same in 12 hours. All the machines started printing at 9 A.M. Machine X is stopped at 11 A.M. and the remaining two machines completed work. Approximately at what time will the printing of one lakh books be completed by the machines?
  1. 4 pm
  2. 3 pm
  3. 1 pm
  4. 12 am
  5. 3 am
  1. A bag contains 4 Red, 8 Black and 12 White balls. Three balls are drawn randomly. What is the probability that the balls drawn are of different colours?
  1. 48/253
  2. 16/253
  3. 24/253
  4. 12/253
  5. 205/253

Directions (Q. 16-20): The following table shows the proportion of students passed in different competitive exams from different states. It also shows the ratio of Males to Females among the students.

  1. If the total number of students who passed in SSC from Rajasthan is 2700, the total number of students who passed from Rajasthan is what percentage of the total number of IBPS students who passed from Rajasthan?
  1. 215%
  2. 180%
  3. 250%
  4. 200%
  5. 225%
  1. If the total number of Males who passed in SSC exam from Kerala is 1272, what is the total number of students who passed in UPSC from Kerala?
  1. 1800
  2. 1700
  3. 1900
  4. 1500
  5. 1750
  1. If the number of Females who passed, in UPSC from Bihar is 384, the total number of Males who passed in SSC from Bihar is what percentage of the total number of students who passed from Bihar?
  1. 13.46%
  2. 17.14%
  3. 20.18%
  4. 23.56%
  5. 14.76%
  1. The number of Females who passed in SSC from Rajasthan is what percentage more or less than the total number of Males who passed in SSC from Rajasthan?
  1. 20.45% less
  2. 25.45% more
  3. 31.25% less
  4. 31.35%more
  5. None of these
  1. If the total number of Males who passed from Maharashtra in UPSC is 1240, what is the difference between the total number of students who passed in SSC and that in IBPS from Maharashtra?
  1. 700
  2. 1000
  3. 900
  4. 600
  5. 500

Answers:

Directions (Q.1-5):

1). Answer: a

? = 7.5% of 140 + 2.5% of 80

= (75×140 / 10×100) + (25×80 / 10×100) = 10.5 + 2 = 12.5

 

2). Answer: d

3/5 of 4/7 of 7/12 of 1375 = ?

=>1375/5

=>275

 

3). Answer: b

32.05 × 15 + ? = 500

480.75 + ? = 500

X= 500 – 480.75

X =19.25

 

4). Answer: c

? = 1 (8/9) + 3 (2/7) – 2 (1/7) + 11 (1/6)

= (1+3+11-2) + [(8/9) + (2/7) + (1/6) – (1/7)]

= 13 + [(8/9) + (1/7) + (1/6)] =14 (25/126)

 

5). Answer: a

56%958 + 67% of 1008

= 536.48 + 675.36 = 1211.84

Now, 1211.84 = ? % of 2000

? = 60.592

 

Directions (Q. 6-10):

6). Answer: e

The series is +8 -1, +16 -3, +32 -5, +64 -7,

(or)

Third difference of the following series is 8, 16, 32, etc

 

7). Answer: d

The series is ×2 -1, ×3 +1, ×4 -1, ×5 +1,

 

8). Answer: b

The difference of difference in the following series is 10, 20, 40, 80, etc

 

9). Answer: a

The series is +1^2 + 1, +2^2 – 1, +3^2 + 1, +4^2 – 1,

 

10). Answer: c

The series is +4^2 – 3, +8^2 – 6, +12^2 – 9, +16^2 – 12,

 

  1. Answer: b

8 bag + 5 box = 25 × 13 = 325

4 bag + 7 box = 21 × 11 = 231

12 bag + 12 box = 556

Total cost of 18 bags and 18 boxes

= 556 × 3 / 2

= 834

 

  1. Answer: d

Let Harish age = x

Then

Harish brother’s age = x + 3

Harish mother’s age = x + 26

Harish sister’s age = (x + 3) + 4 = x + 7

Harish Father’s age = (x + 7) + 28 = x + 35

Age Harish father when Harish brother was born = x + 35 – (x + 3) = 32

 

  1. Answer: e

Volume of cuboid = volume of two cubes together

36 × 18 × 3 = a^3 + 8a^3

a^3 = 216

a = 6 cm

Surface area of the smaller cube = 6 × 6^2

= 216 cm^2

 

  1. Answer: c

Work done by X in 1 hour = 1/8

Work done by Y in 1 hour = 1/10

Work done by Z in 1 hour = 1/12

Work done by X,Y and Z in 1 hour = 1/8 + 1/10 + 1/12 = 37/120

Work done by Y and Z in 1 hour = 1/10 + 1/12 = 22/120 = 11/60

From 9 am to 11 am, all the machines were operating.

Ie, they all operated for 2 hours and work completed = 2 × (37/120) = 37/60

Pending work = 1- 37/60 = 23/60

Hours taken by Y an Z to complete the pending work = (23/60) / (11/60) = 23/11

This is approximately equal to 2

Hence the work will be completed approximately 2 hours after 11 am ; ie around 1 pm

 

  1. Answer: a

Total number of balls = 4 + 8 + 12 = 24

n(s) = 24C3 = 2024

Number of ways to select one ball of each colour

= n (E) = 4C1 × 8C1 × 12C1 = 4 × 8 × 12 = 384

P (E) = 384 / 2024

= 48 / 253

 

Directions (Q. 16-20):

  1. Answer: e

Ratio of the numbers of students passed in UPSC, IBPS and SSC in Rajasthan

= 2 : 4 : 3

Required % = 9/4 × 100

= 225%.

 

  1. Answer: a

For SSC, M : F = 53 : 47

Number of Females = 47 × 1272/53 = 1128

Total students in SSC = 1272 + 1128 = 2400

UPSC : IBPS : SSC = 3 : 5 : 4

Number of students in UPSC = 2400 × 3/4

= 1800.

 

  1. Answer: e

In UPSC, M : F = 34 : 16

Number of Males = 34/16 × 384 = 816

Total number of students in UPSC exam in Bihar

= 816 + 384 = 1200

So, total number of students passed from Bihar

= 7 × 1200 = 8400

Total number of students in SSC

= 8400 × 2/7 = 2400

Number of Males passed in SSC

= 2400 × 31/60 = 1240

Required % = 1240/8400 × 100

= 14.76%.

 

  1. Answer: c

M : F = 16 : 11

Required % = (16 – 11)/16 × 100

= 500/16

= 31.25% less.

 

  1. Answer: c

For UPSC, M : F = 31 : 14

Females = 1240/31 × 14 = 560

Total number of students in UPSC = 1800

UPSC : IBPS : SSC = 2 : 4 : 5

IBPS = 1800/2 × 4 = 3600

SSC = 4500

Difference = 4500 – 3600 = 900.

Click Here for 20-20 Reasoning Questions for SBI Clerk 2018

/ 5. Reviews

IBPSGuide Recommends Affairs Cloud Current affairs PDF

Free Online Mock Tests