Dear Friends, SBI Clerk 2018 Notification has been released we hope you all have started your preparation. Here we have started New Series of Practice Materials specially for SBI Clerk 2018. Aspirants those who are preparing for the exams can use this “20-20” Quantitative Aptitude Questions.
Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.
Directions (Q. 1-5): what approximate value will come in place of question mark (?) in the given questions.
8 4/7 + 9 3/4 – 3 5/8 – ? = 6 29/56
Correct
Answer: a
8 4/7 + 9 3/4 – 3 5/8 – ? = 6 29/56
Or, ? = (8+9-3-6) + (4/7 + 3/4 – 5/8 – 29/56)
= 8 + [(32 + 42 – 35 – 29) / 56] = 8 + 10/56 = 8
Incorrect
Answer: a
8 4/7 + 9 3/4 – 3 5/8 – ? = 6 29/56
Or, ? = (8+9-3-6) + (4/7 + 3/4 – 5/8 – 29/56)
= 8 + [(32 + 42 – 35 – 29) / 56] = 8 + 10/56 = 8
Question 6 of 20
6. Question
Directions (6-10): What will come in place of the question mark (?) in the following number series?
32 49 83 151 287 559 ?
Correct
Answer d
32 + 17 = 49
49 + 34 = 83
83 + 68 = 151
151 + 136 = 287
287 + 272 = 559
559 + 544 = 1103
Incorrect
Answer d
32 + 17 = 49
49 + 34 = 83
83 + 68 = 151
151 + 136 = 287
287 + 272 = 559
559 + 544 = 1103
Question 7 of 20
7. Question
Directions (6-10): What will come in place of the question mark (?) in the following number series?
1050 420 168 67.2 26.88 10.752 ?
Correct
Answer a
1050 × 0.4 = 420
420 × 0.4 = 168
168 × 0.4 = 67.2
67.2 × 0.4 = 26.88
26.88 × 0.4 = 10.752
10.752×0.4 = 4.3008
Incorrect
Answer a
1050 × 0.4 = 420
420 × 0.4 = 168
168 × 0.4 = 67.2
67.2 × 0.4 = 26.88
26.88 × 0.4 = 10.752
10.752×0.4 = 4.3008
Question 8 of 20
8. Question
Directions (6-10): What will come in place of the question mark (?) in the following number series?
15 18 16 19 17 20 ?
Correct
Answer d
15 + 3 = 18
18 – 2 = 16
16 + 3 = 19
19 – 2 = 17
17 + 3 = 20
20 – 2 = 18
Incorrect
Answer d
15 + 3 = 18
18 – 2 = 16
16 + 3 = 19
19 – 2 = 17
17 + 3 = 20
20 – 2 = 18
Question 9 of 20
9. Question
Directions (6-10): What will come in place of the question mark (?) in the following number series?
462 552 650 756 870 992 ?
Correct
Answer b
462 + 90 = 552
552 + 98 = 650
650 + 106 = 756
756 + 114 = 870
870 + 122 = 992
992 + 130 = 1122
Incorrect
Answer b
462 + 90 = 552
552 + 98 = 650
650 + 106 = 756
756 + 114 = 870
870 + 122 = 992
992 + 130 = 1122
Question 10 of 20
10. Question
Directions (6-10): What will come in place of the question mark (?) in the following number series?
0 6 24 60 120 210 ?
Correct
Answer d
0 6 24 60 120 210
+6 +18 +36 +60 +90
Look at the differences of two consecutive terms of the series. We get the following pattern:
0 + 6 × 1 = 6
6 + 6 × 2 = 18
18 + 6 × 3 = 36
36 + 6 × 4 = 60
60 + 6 × 5 = 90
90 + 6 × 6 = 126
Hence, the required term = 210 + 126 = 336
Incorrect
Answer d
0 6 24 60 120 210
+6 +18 +36 +60 +90
Look at the differences of two consecutive terms of the series. We get the following pattern:
0 + 6 × 1 = 6
6 + 6 × 2 = 18
18 + 6 × 3 = 36
36 + 6 × 4 = 60
60 + 6 × 5 = 90
90 + 6 × 6 = 126
Hence, the required term = 210 + 126 = 336
Question 11 of 20
11. Question
Directions (Q. 11-15): Study the following graph carefully to answer these questions
Number of students (Males & Females) in thousands passed out from various exams in a year.
What is the difference between the total number of students passing out from IBPS Exam and the total number of students passing out from RRB Exam?
Correct
Answer e
Passed students from IBPS Exam= 37500
Passed students from RRB Exam = 17500
Difference = 37500 – 17500
= 20000
Incorrect
Answer e
Passed students from IBPS Exam= 37500
Passed students from RRB Exam = 17500
Difference = 37500 – 17500
= 20000
Question 12 of 20
12. Question
Directions (Q. 11-15): Study the following graph carefully to answer these questions
Number of students (Males & Females) in thousands passed out from various exams in a year.
The number of Males passing out from IBPS Exam and SBI Exam together is what percent of the number of females passing out from RBI Exam and SSC Exam together?
Correct
Answer d
Passed Boys from IBPS Exam and SBI Exam
= 15000 + 17500
Passed Girls from RBI Exam and SSC Exam
= 35000 + 30000
% = 32500/65000 × 100 = 50%
Incorrect
Answer d
Passed Boys from IBPS Exam and SBI Exam
= 15000 + 17500
Passed Girls from RBI Exam and SSC Exam
= 35000 + 30000
% = 32500/65000 × 100 = 50%
Question 13 of 20
13. Question
Directions (Q. 11-15): Study the following graph carefully to answer these questions
Number of students (Males & Females) in thousands passed out from various exams in a year.
The number of Females passed out from RBI Exam is approximately what percent the total number of Females passed out from all the exams together?
Directions (Q. 11-15): Study the following graph carefully to answer these questions
Number of students (Males & Females) in thousands passed out from various exams in a year.
What is the average number of students (Males & Females) passed out from all the exams together?
Correct
Answer c
Average number of passed students in all Exams
Boys + Girls = Students
IBPS =15000 + 22500= 37500
SBI = 17500 + 20000= 37500
RBI = 27500 + 35000= 62500
SSC = 25000 + 30000= 55000
RRB = 10000 + 7500 = 17500
Total = 210000
Average = 210000/5
= 42000
Incorrect
Answer c
Average number of passed students in all Exams
Boys + Girls = Students
IBPS =15000 + 22500= 37500
SBI = 17500 + 20000= 37500
RBI = 27500 + 35000= 62500
SSC = 25000 + 30000= 55000
RRB = 10000 + 7500 = 17500
Total = 210000
Average = 210000/5
= 42000
Question 15 of 20
15. Question
Directions (Q. 11-15): Study the following graph carefully to answer these questions
Number of students (Males & Females) in thousands passed out from various exams in a year.
What is the respective ratio of the total number of Males to the total number of Females passed out from all the exams together?
Correct
Answer a
Ratio between passed all boys and all girls in all exams
= Boys : Girls
= 92500 : 117500
= 37 : 47
Incorrect
Answer a
Ratio between passed all boys and all girls in all exams
= Boys : Girls
= 92500 : 117500
= 37 : 47
Question 16 of 20
16. Question
The incomes of A and B are in the ratio 9:4 and their expenditures are in the ratio 7:3. If savings of A and B are Rs 4000 and Rs 2500 respectively then what are the incomes of A and B respectively?
Correct
Answer b
Let the income of A and B be Rs 9n and 4n respectively and the expenditure of A and B be Rs 7m and 3m respectively.
Hence according to the question; 9n – 7m = 4000… (1)
Similarly; 4n – 3m = 2500… (2)
Solving (1) and (2) we will get; n = 5500, m = 6500
Hence income of A = 9n = Rs 49500, Income of B = 4n = Rs 22000
Incorrect
Answer b
Let the income of A and B be Rs 9n and 4n respectively and the expenditure of A and B be Rs 7m and 3m respectively.
Hence according to the question; 9n – 7m = 4000… (1)
Similarly; 4n – 3m = 2500… (2)
Solving (1) and (2) we will get; n = 5500, m = 6500
Hence income of A = 9n = Rs 49500, Income of B = 4n = Rs 22000
Question 17 of 20
17. Question
Vinod borrowed Rs 10000 from a bank at simple interest. After 4 years he paid Rs 6000 to the bank and again after 2 years he paid Rs 8000 to settle the loan. What is the interest rate at which Vinod borrowed the sum?
Correct
Answer c
Let’s assume interest rate = R%
Total interest paid by Vinod = Rs (6000 + 8000 – 10000)
= Rs 4000
Now total interest paid = Interest on Rs 10000 for 4 years + Interest on Rs 4000 (10000 – 6000) for 2 years
=> 4000 = (10000 X 4 X R)/100+ (4000 X 2 X R)/100
=>4000 = 400R + 80R
=>480R = 4000
=> R = 4000/480=8 1/3%
Incorrect
Answer c
Let’s assume interest rate = R%
Total interest paid by Vinod = Rs (6000 + 8000 – 10000)
= Rs 4000
Now total interest paid = Interest on Rs 10000 for 4 years + Interest on Rs 4000 (10000 – 6000) for 2 years
=> 4000 = (10000 X 4 X R)/100+ (4000 X 2 X R)/100
=>4000 = 400R + 80R
=>480R = 4000
=> R = 4000/480=8 1/3%
Question 18 of 20
18. Question
A boy takes 15 more hours than a man to complete a work. The boy worked for 18 hours and then the man replaced him and worked for 6 hours. Thus 3/5th of the work was completed. In how much time, will the work be completed considering that the man continues to work?
Correct
Answer c
Let the man takes ‘x’ hours to complete the work.
Time taken by boy = ‘x+15’
Work done by man in 1 hour = 1/x
Work done by man in 6 hours = 6/x
Work done by boy in 1 hour = 1/(x + 15)
Work done by boy in 18 hours = 18/(x+15)
According to the question,
181(x+15) + 6/x = 3/5
Solving we get x = 30hrs
Remaining 2/5 work is done by the man in 2*30/5 = 12 hrs
Total time = 18 + 6 + 12 = 36 hours
Incorrect
Answer c
Let the man takes ‘x’ hours to complete the work.
Time taken by boy = ‘x+15’
Work done by man in 1 hour = 1/x
Work done by man in 6 hours = 6/x
Work done by boy in 1 hour = 1/(x + 15)
Work done by boy in 18 hours = 18/(x+15)
According to the question,
181(x+15) + 6/x = 3/5
Solving we get x = 30hrs
Remaining 2/5 work is done by the man in 2*30/5 = 12 hrs
Total time = 18 + 6 + 12 = 36 hours
Question 19 of 20
19. Question
SRK started his own production company with an investment of 55 crores and after a few months KJO joined him with an investment of 66 crores. The profits at the end of the year were divided in the ratio 2:1. Then how many months after SRK, KJO joined.
Correct
Answer d
Suppose KJO remained in business for N months
=> Ratio of profit = 55 x 12: 66 x N = 2:1
=> 10:N = 2:1
=> N = 5
KJO remained in business for 5 months.
So KJO joined SRK after (12-5) = 7 months
Incorrect
Answer d
Suppose KJO remained in business for N months
=> Ratio of profit = 55 x 12: 66 x N = 2:1
=> 10:N = 2:1
=> N = 5
KJO remained in business for 5 months.
So KJO joined SRK after (12-5) = 7 months
Question 20 of 20
20. Question
Five years ago, the respective ratio between the ages of Sameer and that of Govinda was 5:7. Mokshada is 5 years older to Sameer and 5 years younger to Govinda. Calculate the present age of Mokshada?
Correct
Answer d
Let the present age of Mokshada be x.
Sameers present age = x – 5
Govinda’s present age = x + 5
As per given, the ratio of ages of Sameer and Govinda was 5:7 five years ago.
So, x – 10 : x = 5 : 7
On solving, we get x = 35
So, the present age of Mokshada is 35 years.
Incorrect
Answer d
Let the present age of Mokshada be x.
Sameers present age = x – 5
Govinda’s present age = x + 5
As per given, the ratio of ages of Sameer and Govinda was 5:7 five years ago.
So, x – 10 : x = 5 : 7
On solving, we get x = 35
So, the present age of Mokshada is 35 years.
Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Explanation
2). (35% of 74000) ÷ ? = (123 % of 13.02)^{2} × 2.01
40
50
75
90
65
3). 4/15 of 393 + 7/12 of 473 = ? × (1.99 + 1.01)
127
137
157
177
147
4). 18% of 256 + 35% of 290 – 15% of 385 = ?
83
80
90
70
85
5). 8 4/7 + 9 3/4 – 3 5/8 – ? = 6 29/56
8
6
10
5
2
Directions (6-10): What will come in place of the question mark (?) in the following number series?
32 49 83 151 287 559 ?
1108
1213
1093
1103
None of these
1050 420 168 67.2 26.88 10.752 ?
4.3008
3.4678
4.6321
5.5465
None of these
15 18 16 19 17 20 ?
22
17
19
18
None of these
462 552 650 756 870 992 ?
1172
1122
1092
1052
None of these
0 6 24 60 120 210 ?
356
226
326
None of these
256
Directions (Q. 11-15): Study the following graph carefully to answer these questions
Number of students (Males & Females) in thousands passed out from various exams in a year.
What is the difference between the total number of students passing out from IBPS Exam and the total number of students passing out from RRB Exam?
20,500
21,000
10,500
10,000
None of these
The number of Males passing out from IBPS Exam and SBI Exam together is what percent of the number of females passing out from RBI Exam and SSC Exam together?
45
40
35
50
None of these
The number of Females passed out from RBI Exam is approximately what percent the total number of Females passed out from all the exams together?
28
30
36
25
40
What is the average number of students (Males & Females) passed out from all the exams together?
38000
48000
42000
51000
None of these
What is the respective ratio of the total number of Males to the total number of Females passed out from all the exams together?
37:47
18:25
23:19
25:18
None of these
The incomes of A and B are in the ratio 9:4 and their expenditures are in the ratio 7:3. If savings of A and B are Rs 4000 and Rs 2500 respectively then what are the incomes of A and B respectively?
Rs 45000, Rs 22000
Rs 49500, Rs 22000
Rs 52500, Rs 25000
Rs 47500, Rs 24500
None of these
Vinod borrowed Rs 10000 from a bank at simple interest. After 4 years he paid Rs 6000 to the bank and again after 2 years he paid Rs 8000 to settle the loan. What is the interest rate at which Vinod borrowed the sum?
7 1/2%
9 4/5%
8 1/3%
8 3/8%
None of These
A boy takes 15 more hours than a man to complete a work. The boy worked for 18 hours and then the man replaced him and worked for 6 hours. Thus 3/5th of the work was completed. In how much time, will the work be completed considering that the man continues to work?
30 hours
42 hours
36 hours
24 hours
None of the above
SRK started his own production company with an investment of 55 crores and after a few months KJO joined him with an investment of 66 crores. The profits at the end of the year were divided in the ratio 2:1. Then how many months after SRK, KJO joined.
4 months
6 months
5 months
7 months
None of these
Five years ago, the respective ratio between the ages of Sameer and that of Govinda was 5:7. Mokshada is 5 years older to Sameer and 5 years younger to Govinda. Calculate the present age of Mokshada?